Plány na najvyššie budovy sveta: Preteky ku hviezdam
"Preteky k nebu nikdy nekončia! Objavujte fascinujúce plány na nové mrakodrapy, ktoré redefinujú panorámy miest z Dubaja až po Kuala Lumpur. Kam až zájde naša ambícia?"
V priebehu neskorého 19. storočia, vďaka priemyselnej revolúcii, urbanizácia stúpala do popredia. Mesto po meste začalo odpovedať na rastúcu populáciu budovaním mrakodrapov. Prvým príkladom sa stala Budova domáceho poistenia v Chicagu v roku 1885, hoci bola "len" 42,1 metra vysoká s desiatimi poschodiami. Tento skromný štart spustil závody za dosiahnutím tisícmetrovej výšky, ktoré dnes pokračujú veľkolepými projektmi obrovských budov na celom svete. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najvyšších plánovaných stavieb, ktoré dnes formujú naše predstavy o architektúre a budúcnosti miest.
Kľúčové poznatky
- Burj Bengati Jacob a Co rezidencie, Dubaj - Očakáva sa, že do roku 2026 alebo 2027 bude dokončená ako najvyššia rezidenčná budova na svete, so svojou unikátnou štruktúrou v tvare diamantov vyčnievajúcich na oblohu vo výške 557 metrov.
- Medeka 118, Kuala Lumpur - Na 678,9 metroch sa Medeka 118 stala v roku 2024 druhou najvyššou budovou sveta, čím Kuala Lumpur opäť získalo celosvetovú pozornosť.
- Lacta Centrum 2, Petrohrad - S plánom dosiahnuť výšku 703 metrov, Lacta Centrum 2 smeruje k tomu, aby sa stalo druhou najvyššou budovou na svete do roku 2030.
- Burj 2020, Dubaj - Navrhnutá ako najvyššia obchodná budova s pozorovacou plošinou vo výške 555 metrov, zameriava sa na svetové rekordy.
- Jeddah Tower, Džidda - Po viacerých zastaveniach projektov, ktoré začali od roku 2013, sa očakáva, že táto jednokilometrová budova bude dokončená do roku 2028.
Budovateľské preteky do neba
Dubaj ako vedúci projektov
Dubaj už dlho vedie v pretekoch na oblohe so svojím slávnym mrakodrapom Burj Khalifa. Nový projekt, Burj Bengati Jacob a Co rezidencie, plánovaný na dokončenie v roku 2026/2027, má ambíciu stať sa najvyššou rezidenčnou budovou s dizajnom inšpirovaným diamantmi. Takáto architektúra pridáva do panorámy Dubaja neopakovateľný štýl. Mesto sa tiež teší na Burj 2020, ktorý hľadá titul svetovo najvyššej obchodnej budovy.
Asijské ambície
Kuala Lumpur sa vracia do rekordného zápisu s Medeka 118, demonštrujúci nádhernú architektúru a svetovú dominanciu vo výške. V rovnakej oblasti sa nachádza aj Tower M, ktorá by mala Medeka 118 ešte prekonať. A zatiaľ čo si Kuala Lumpur užíva svoje miesto na výškovej mape, krajiny ako Saudská Arábia s Jeddah Tower a ďalšie regióny sa tiež usilujú posunúť obzory ešte ďalej.
Ďalšie svetové ambície
Egypt príznačne vstupuje do pretekov s navrhovaným projektom Obliscoco. Tento návrh, inšpirovaný staroegyptskou architektúrou, si kladie za cieľ dosiahnuť mýtický kilometrový rekord. Medzitým výhľad na budúcnosti pre centrum sveta môže byť nečakaný - s klenotom Kuwaitu, Burj Mubarak Alabir, zameraný na arabské dedičstvo.
Ekologické projekty budúcnosti
V Japonsku sa plánuje futuristická životná zóna Next Tokyo 2045, kde Sky Mile Tower navrhuje dosiahnuť 1,700 metrov s ekologickými benefitmi, ktoré obohacujú nový pohľad na budovanie udržateľného mestského života.
Pohľad do budúcnosti a záverečné zamyslenie
Každý z týchto projektov má svoju vlastnú schopnosť formovať a definovať naše mestá tak, ako ich poznáme. A hoci tieto výnimočné inžinierske výtvory formujú našu budúcnosť, je potrebné pamätať na ich environmentálny a sociálny dopad. Ako budeme naďalej posúvať hranice architektúry, musíme sa uistiť, že to robíme udržateľným a zodpovedným spôsobom. Nech sú tieto ambiciózne stavby symbolom nielen našej technickej zručnosti, ale aj našej schopnosti prispôsobiť sa a starať o našu planétu.
Odkazy na štúdie alebo dôležité odkazy
Tieto projekty sú viac než len rekordy vo výškach. Sú to symboly našej schopnosti inovovať, snívať vo veľkom a posunúť svetovú architektúru na nové úrovne. Nech tieto výškové budovy inšpirujú ďalšie generácie inžinierov, architektov a tvorcov z celého sveta.
Približne 158 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.79 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Komentáre ()