Ultra-odolnosť: Kedy sa výkon stáva delíriom?
Ultra-odolnosť, kedysi prežitie, je dnes cieľom. Video Ferrettiho varuje pred delíriom a stratou normálnosti v spoločnosti, ktorá neustále vyžaduje výkon. Uvedomenie si je kľúčové!
Video Gabrieleho Ferrettiho, prezentované na TEDxBergamo, otvára fascinujúcu a znepokojivú otázku o našej súčasnej spoločnosti. Upozorňuje na to, že sme vstúpili do éry vytrvalosti – éry, v ktorej sa odolnosť stala nie len nevyhnutnou pre prežitie, ale aj cieľom samým o sebe. Od ultramaratónov až po každodenné životné výzvy, spoločnosť nás neustále nabáda k ultra-odolnosti, čo môže viesť k nebezpečnému delíriu a strate zmyslu pre normálnosť. Ferrettiho analýza je provokujúca a núti nás zamyslieť sa nad tým, či sme sa nestali obetami vlastnej túžby po neustálej odolnosti.
Kľúčové poznatky
- Odolnosť ako norma: V minulosti bola odolnosť prostriedkom na prežitie, dnes je to očakávaná norma a dokonca aj cieľom v spoločnosti.
- Ultramaratóny ako metafora: Ultramaratóny symbolizujú modernú spoločnosť, kde sa vytrvalosť stala hlavnou hodnotou a meradlom úspechu.
- Delírium ultra-odolnosti: Neustála snaha o ultra-odolnosť môže viesť k delíriu, halucináciám a emocionálnemu vyčerpaniu.
- Zmena paradigmy: "Formujem, teda existujeme": Tradičné Descartesovské "Myslím, teda existujem" sa mení na "Formujem, teda existujem," čo zdôrazňuje dôležitosť prejavovania odolnosti ako podmienky sociálneho uznania.
- Uvedomenie si delíria: Jediným spôsobom, ako sa vyhnúť nebezpečenstvu ultra-odolnosti, je uvedomiť si, kedy sa naše úsilie stáva delíriom a prestať slepo nasledovať spoločenské očakávania.
Epocha odolnosti: Od prežitia po výkon
Ferrettiho argument vychádza z pozoruhodného faktu, že sme neustále vystavení výzvam vyžadujúcim odolnosť – od náročných životných situácií až po osobné straty. Táto všadeprítomná potreba odolnosti sa prejavila v extrémnej forme športu - ultramaratónov. Tieto závody, kde bežci zdolávajú vzdialenosti sto a viac kilometrov bez jedla, vody alebo spánku, sú metaforou pre spoločnosť, ktorá nás neustále nabáda k ultra-odolnosti.
Je zaujímavé, ako sa niečo, čo bolo kedysi výnimočné – úspešné zvládnutie náročnej úlohy – stalo normou a dokonca aj očakávaním. Ferretti poukazuje na to, že v minulosti boli ultramaratóny pre 50 ľudí v jednom európskom štáte, zatiaľ čo dnes sa ich účastní 50 000! Tento nárast svedčí o tom, ako sme si vytrvalosť a ultra-odolnosť začali vážiť a dokonca ju aktívne vyhľadávať.
"Formujem, teda existujeme": Sociálny tlak na výkon
Kľúčovým bodom Ferrettiho analýzy je zmena paradigmy v našom chápaní existencie. Tradične sme sa riadili Descartesovými slovami: "Myslím, teda existujem." V súčasnej spoločnosti však platí skôr "Formujeme, teda existujeme." Naša sociálna existencia závisí od toho, ako prejavujeme svoju schopnosť odolávať a ultra-odolávať. Táto myšlienka je hlboko zakorenená v našom systéme hodnôt a ovplyvňuje naše rozhodnutia a konanie.
Delírium ultra-odolnosti: Kedy sa výkon stáva chorobou?
Hoci vytrvalosť môže byť cennou vlastnosťou, Ferretti varuje pred nebezpečenstvom ultra-odolnosti ako symptómu spoločenského delíria. Príklady z ultramaratónov sú desivé: bežci s halucináciami, ktorí sa objímali s kmeňmi stromov alebo nasledovali rady imaginárnych vĺkov. Tieto prípady ilustrujú, ako môže neustála snaha o odolnosť viesť k mentálnemu a emocionálnemu vyčerpaniu.
Uvedomenie si: Prvá obranyschopnosť proti delíriu
Podľa Ferrettiho je jediným spôsobom, ako sa vyhnúť nebezpečenstvu ultra-odolnosti, uvedomenie si toho, kedy sa naše úsilie stáva delíriom. Musíme byť schopní kriticky posúdiť spoločenské očakávania a prestať slepo nasledovať túžbu po neustálej odolnosti. Uvedomenie si je prvým krokom k tomu, aby sme si znovu získali kontrolu nad vlastným životom a definovali si vlastné hodnoty.
Záver: Zamyslenie sa nad našou spoločnosťou
Video Gabrieleho Ferrettiho predstavuje silnú kritiku súčasnej spoločnosti, ktorá nás neustále nabáda k ultra-odolnosti. Je to výzva na zamyslenie sa nad tým, či sme sa nestali obetami vlastnej túžby po neustálom výkone a či sme si v procese nezabudli na zmysel pre normálnosť a skutočné hodnoty. Uvedomenie si je kľúčové – len tak môžeme nájsť cestu von z tohto delíria ultra-odolnosti a vytvoriť si zdravšiu a udržateľnejšiu spoločnosť.
Referencie:
- TEDxBergamo - Il lato oscuro dell’endurance | Gabriele Ferretti: https://www.ted.com/talks/gabriele_ferretti_il_lato_oscuro_dell_endurance
- TED: https://www.ted.com/
Približne 87 gCO₂ bolo uvoľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.44 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Komentáre ()