Vysoké clá na Čínu: Transformácia globálnej výroby a budúcnosť priemyslu

Zistite, ako zvýšené clá na čínsky import na 145 % a komplikovaný presun výroby do USA formujú globálny priemysel. Stojíme pred novou výrobnou érou!

Vysoké clá na Čínu: Transformácia globálnej výroby a budúcnosť priemyslu
Photo by Scottish Government/Flickr

Čo očakávať, keď sa clá na čínsky import zvyšujú na 145 % a odkazy na venezuelskú ropu môžu posunúť tento percentuálny bod až na 170 %? Trumpova administratíva nedávno upresnila výšku ciel, čo prispelo k narastajúcej neistote v korporátnych výkonných miestnostiach po celom svete. V snahe presunúť výrobu z Číny do Spojených štátov sa stávajú vízie administratívy náročnejším projektom, než by sa zdálo na prvý pohľad.

Kľúčové poznatky

  • Tarify na čínske produkty sa zvýšili na 145 %, pričom ďalšie sankcie za použitie venezuelskej ropy môžu toto číslo zvýšiť na 170 %.
  • Prechod výroby z Číny do USA je komplexný proces, ktorý si vyžaduje desaťročia a nesmierne finančné prostriedky.
  • Vývozcovia a výrobcovia sa snažia diverzifikovať svoj dodávateľský reťazec mimo Číny.
  • Realizácia týchto zmien si vyžaduje spoluprácu s Mexikom a Kanadou, no súčasné tarify na tieto krajiny komplikujú situáciu.

Složitý proces presunu výroby

Snaha Trumpovej administratívy presunúť výrobu z Číny do USA je síce ambiciózna, ale realita je omnoho komplikovanejšia. Produkty ako iPhone, s dodávateľskými reťazcami prepojenými cez celú východnú Áziu, nemôžu byť jednoducho presunuté. V Číne existuje obrovský priemyselný komplex s hodnotou okolo 40 biliónov dolárov. USA, aj keby investovali do tohto projektu 2 bilióny dolárov ročne, by neboli schopné naplniť taký cieľ skôr ako za 12 až 15 rokov.

Globálna výrobná stratégiu: Od "China Plus One" po "Anything But China"

Výrobcovia si uvedomili, že Čína už neponúka najlacnejšiu pracovnú. So zvýšením nákladov sa stratégie posúvajú od pôvodnej "China Plus One" k "Anything But China". Výsledkom je nárast investícií do priemyselnej výstavby v USA, čomu ale bráni neustále sa meniace regulačné prostredie a vysoká miera nejasnosti.

Výzvy v rámci infraštruktúry a regulácie

Aby USA mohli naplniť svoj cieľ zvýšenia domácej výroby, musia vyriešiť otázky regulácie, energetických zdrojov a dostupnosti základných výrobných materiálov ako oceľ či meď. Nepredvídateľné zmeny v tarifnej politike v posledných šiestich týždňoch, vrátane 92 rôznych úprav, iba pridávajú k neistote, ktorú firmy čelia.

Odporúčania a zamyslenie

V kontexte súčasného stavu sa podniky musia pripraviť na dlhodobejšie prechodné obdobie. V krátkodobom horizonte môže byť nákup súčasných technologických zariadení v USA dobré rozhodnutie, aby sa predišlo náhlemu rastu cien.

Pre strategické plánovanie je nevyhnutná jasnosť v regulačných opatreniach a lepšie vyjadrené federálne podpory. Jasne definovaná strategická spolupráca s Mexikom a Kanadou by mohla ľahšie napomôcť k uskutočneniu cieľov Trumpovej administratívy.

Dôležité odkazy

  • Celý pôvodný newsletter: Link
  • Viac informácií na webstránke Zeihan on Geopolitics: Link

V kontexte rastúcich ciel a snahe o presun výrobných kapacít do USA si bude túto tému potrebné pozorne sledovať, pretože bude mať výrazný vplyv na globálne ekonomické prostredie aj na individuálnych spotrebiteľov.

Približne 134 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.67 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Mastodon