Tajomný Prototaxit: Stopy štvrtej vetvy života, ktorá vyhynula pred 400 miliónmi rokov
Obrovský prototaxit, možná štvrtá vetva života, zmätočne zamieňa vedcov: huba, strom, či niečo celkom iné? Jeho osud dodnes zostáva nezodpovedanou záhadou. Čo ďalšie skrýva Zem?
Na našej planéte existovali organizmy, ktoré sa svojim vzhľadom a funkciami úplne líšili od toho, čo dnes poznáme. Jedným z nich je prototaxit—zastratený génius Zeme, ktorý vedci dlhé roky považovali za obrovskú hubeň alebo niečo na spôsob stromu. Je možné, že tieto organizmy predstavovali štvrtú vetvu života, ktorá nám unikla a vyhynula pred stovkami miliónov rokov.
Kľúčové poznatky
- Prototaxit: Obrovská, kmeňu podobná fosília, objavená v 19. storočí, s údajnou výškou až 8 metrov a šírkou 1 metra.
- Historická éra: Obdobie po veľkej zľadovateličnej události, pred vznikom lesov a plne rozvinutým živočíšnym životom na súši, známe ako "Vek rýb".
- Zmatek vo vedeckých kruhoch: Hoci pôvodne považované za huby, nové analýzy naznačujú, že by mohli byť reliktom z iného, ešte nevysvetleného typu eukaryotického života.
- Zánik prototaxitov: Možné príčiny zahŕňajú súťaženie novovznikajúcich rastlín a tlak zo strany hrabavých živočíchov.
Na ceste k objavu
V 19. storočí narazili archeológovia na zvláštne fosílie, ktoré na prvý pohľad pripomínali kmene stromov. Ukázalo sa však, že pochádzajú z obdobia staršieho ako prvé stromy na Zemi. Po celé roky sa vedci domnievali, že ide o druh obrovských húb, ktoré rástli v rozľahlých prázdnotách období známych ako Devon—pred úžasnou explóziou života, ktorá neskôr premenila suchozemské ekosystémy.
Huby, stromy, alebo niečo celkom iné?
Keď vedci začiatkom 21. storočia podrobili prototaxity morfologickým a molekulárnym analýzam, objavili fascinujúce nezrovnalosti. Tieto fosílie sa viac podobali na hríby v určitých ohľadoch, avšak chýbala im chitínová stena, ktorá je charakteristická pre huby, a naopak obsahovali lignín, charakteristický pre dreviny. Navyše sa zistilo, že pohlcovali uhlík z iných organizmov—rovnako ako huby, nie však zo vzduchu, ako rastliny.
Zahady a nové hypotézy
Štúdie, ktorú vedie Korin Lauron, navrhujú, že tieto organizmy predstavujú štvrý typ eukaryotického života. Neuspeli však v boji o existenciu a boli nahradené účinnejšími konkurenčnými rastlinami a živočíchmi. Časť problematiky spočívajú v detailoch architektúry ich bunkových trubíc, ich chemickej štruktúre a vzťahoch s organickým materiálom.
Nové horizonty bádania
Napriek všetkým poznatkom zostáva prototaxit záhadou, ktorá motivuje k ďalšiemu výskumu. Otázka, či táto vetva života vymizla, alebo sa možno prevtelila do inej formy, zatiaľ zodpovedaná nie je. Potvrdzuje to len fakt, že mnoho ešte čaká na svoje objavenie.
Zdroje a odkazy
Pre ďalšie informácie odporúčame nahliadnuť do štúdie: biorxiv.org. Taktiež môžete získať viac pohľadov prostredníctvom ďalších videí a kanálov PBS a BBC, ktoré tieto hypotézy podrobne skúmajú.
Záver
Prototaxit nás učí, že Zem stále skrýva tajomstvá, ktoré čakajú na odhalenie. Ako si osvojíme nové technológie a metodológie, kto vie, aké ďalšie záhadné životné formy a zmiznuté kapitoly histórie nám ešte prídu do cesty. V každom prípade nám zostáva čakať, snívať a objavovať.
Približne 46 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.23 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Komentáre ()