Tajomné SHELLQ objekty odhalené ďalekohľadom Jamesa Webba
Dalekohľad Jamesa Webba odhalil "SHELLQ" objekty – zvláštne vzdialené galaxie, ktoré sa vymykajú bežným modelom a môžu byť kľúčom k pochopeniu evolúcie kvazarov. Nový výskum otvára fascinujúce otázky o vesmíre.

Nový výskum, ktorý priniesol ďalekohľad Jamesa Webba, otvára fascinujúce otázky o vesmíre. Anton Petrov vo svojom najnovšom videu predstavuje "SHELLQ" objekty – zvláštne formácie vzdialených galaxií, ktoré sa vymykajú bežným modelom a môžu byť kľúčom k pochopeniu evolúcie kvazarov a ďalších vesmírnych javov. Od prvotných pozorovaní anomálií v rádiových signáloch až po súčasné zistenia JWST, cesta astronómov k odhaleniu týchto záhad je plná prekvapení a neustáleho učenia sa.
Kľúčové poznatky
- Anomálie 50. rokov: Prvé rádiové teleskopy zachytili zvláštne objekty, ktoré vyžarovali rádiofrekvencie, no boli tmavé v optickom spektre.
- 3C273 – prvý kvazar?: Objekt 3C273 sa spočiatku zdal porušovať fyzikálne zákony a jeho vysvetlenie prišlo s objavom supermasívnych čiernych dier a akrečných diskov.
- SHELLQ objekty: JWST odhalil stovky malých, červených objektov (tzv. "little red dots") a neskôr aj "shell Q" objekty – vzdialené galaxie s vysokou intenzitou svetla, ktoré sa nelíšia ako typické kvazary.
- Spojenie s kvazarmi: Pozorovania SHELLQ objektov JWST naznačujú prítomnosť plynu pod vplyvom supermasívnej čiernej diery a podobné vzory svetla ako u zakrytých (prachom) kvazarov, čo môže poukazovať na ich evolučný prechod.
Od rádiových anomálií k novým objavom
História odhaľovania týchto vesmírnych záhad sa začala v 50. rokoch minulého storočia, keď prvé rádiové teleskopy zachytili neobvyklé signály – objekty, ktoré vyžarovali silné rádiofrekvencie, no boli takmer neviditeľné v optickom svetle. Jedným z týchto objektov bol 3C273, ktorý pôvodne ohromil astronómov svojou nestabilitou a zdá sa, že porušuje známe fyzikálne zákony.
Po rokoch intenzívneho výskumu sa ukázalo, že tieto objekty sú mimoriadne vzdialené kvazary – galaxie s aktívnymi supermasívnymi čiernymi dierami v centre, ktoré vyžarujú obrovské množstvo energie. Objav kvazarov zásadným spôsobom zmenil naše chápanie vesmíru a potvrdil platnosť Hubbleovho zákona a Teórie Veľkého tresku.
SHELLQ objekty – nová hádanka pre astronómov
Nedávné pozorovanie ďalekohľadom Jamesa Webba prinieslo nové prekvapenie: stovky malých, červených objektov, ktoré boli neskôr pomenované "little red dots". Neskôr objavil Subaru teleskop “shell Q” objekty – vzdialené galaxie s neobvykle vysokou intenzitou svetla. Tieto objekty sa nelíšia ako typické kvazary a ich povaha zostáva záhadou.
Najnovšie štúdie, ktoré využívajú JWST, odhalili u SHELLQ objektov prítomnosť plynu pod vplyvom supermasívnej čiernej diery a podobné vzory svetla ako u zakrytých (prachom) kvazarov. To naznačuje možný evolučný prechod medzi týmito dvoma typmi objektov a môže nám pomôcť lepšie pochopiť, ako sa formujú a vyvíjajú galaxie s aktívnymi čiernymi dierami.
Čo nás čaká v budúcnosti?
Hoci sme dosiahli významný pokrok pri odhaľovaní tajomstiev SHELLQ objektov, stále zostáva mnoho otázok bez odpovede. Čo presne spôsobuje ich vysokú intenzitu svetla? Aký je ich vzťah k "little red dots" a kvazarom? A aká je ich úloha v evolúcii vesmíru?
Budúce výskumy, ktoré využijú ďalekohľad Jamesa Webba a iné moderné nástroje, nám pravdepodobne poskytnú viac informácií o týchto fascinujúcich objektoch a pomôžu nám lepšie pochopiť zložitý vesmír.
Zdroje a odkazy:
Približne 69 gCO₂ bolo uvoľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.35 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Komentáre ()