Prvý Pokus o De-Exstinkciu? Šteniatka "Zlovlkov" a Ich Skutočný Príbeh

Startup Colossal Biosciences tvrdí, že obnovili zlovlkov pomocou de-extinkcie, no realita odhaľuje iba geneticky pozmenené vlčie hybridy. Zaujíma vás skutočný príbeh? Čítajte viac!

Prvý Pokus o De-Exstinkciu? Šteniatka "Zlovlkov" a Ich Skutočný Príbeh
Photo by Judi Neumeyer/Unsplash

V poslednej dobe sa na povrch mediálnej búrky dostal ambiciózny projekt startupu Colossal Biosciences, ktorý tvrdí, že sa im podarilo uskutočniť prvú de-exstinkciu druhu. Avšak ich tvrdenia, že vytvorili zlovlkov – známych z populárneho seriálu "Hra o tróny" – sú plné kontroverzií a zavádzajúce. Poďme sa ponoriť do údajov, ktoré sú za týmito veľkolepými nárokmi a pochopiť, čo sa skutočne skrýva za týmito informáciami.

Kľúčové poznatky

  • Colossal Biosciences tvrdí, že uskutočnil prvú de-exstinkciu zlovlkov, no v skutočnosti sa jedná o sivo-vlčie hybridy.
  • Pred dvadsiatimi dvoma rokmi sa už uskutočnil pokus o de-extinkciu, keď výskumníci skúsili obnoviť Pyrenejského kozorožca.
  • DNA zlovlka sa líši od DNA sivého vlka a tieto dva druhy nie sú úzko príbuzné, takže Colossal Biosciences si vybrali nevhodný genetický materiál ako "vaječného darcu".

Zlovlci: Mýtus verzus Realita

V jadre celého tvrdenia startupu stojí otázka, čo vlastne zlovlci boli. Zásadný rozdiel medzi zlovlkmi (Aenocyon dirus) a šedými vlkmi (Canis lupus) je zrejmý aj z nedávnych genetických štúdií. Výskumy ukazujú, že zlovlci sa oddelili od vlkov asi pred 6 miliónmi rokov, čím vytvorili samostatný druh bez genetickej výmeny s inými psovitými šelmami vrátane vlkov či kojotov.

De-Extinkcia: Skutočnosť alebo PR Stunt?

Pri pokuse o obnovu takéhoto starodávneho druhu Colossal Biosciences extrahoval DNA z dvoch fosílií zlovlkov a porovnal ich so súčasnými psovitými šelmami. Napriek tomu, že modifikovali len 14 génov sivých vlkov na vytvorenie bielych šteniat, ich tvrdenia o de-extinkcii sa ukázali byť viac marketingovým ťahom než reálnou obnovou druhu.

Genetické Experimenty a Ich Výsledky

Použitím modernej technológie CRISPR dokázali vedci pozmeniť vybrané gény sivých vlkov s cieľom reprodukovať niektoré fyzické črty zlovlkov. Avšak konečné výsledky, teda šteniatka narodené z upraveného DNA, sú v podstate len geneticky pozmenené vlčie hybridy vychovávané v domácom prostredí.

Záver a Úvahy do Budúcnosti

Tieto experimenty sú fascinujúce a ukazujú možnosti modernej genetiky, ale rovnako zdôrazňujú potrebu vedeckej presnosti a etiky. Pri experimentoch ako tento je dôležité si uvedomiť hranice medzi skutočnou de-extinkciou a obyčajnými génovými úpravami. I keď je fascinujúce sledovať pokrok v oblasti biológie, musíme si klásť otázky o dlhodobých dôsledkoch takýchto zásahov. Ostáva nám len opatrne sledovať, čo ďalšie Colossal Biosciences plánuje a aký vplyv to bude mať na ochranárske a ekologické aplikácie.

Dôležité odkazy:

Nezabudnite sa vrátiť pri ďalších výskumoch a dozvedieť sa viac o najnovších pokrokoch v oblasti zachovania prírody a genetiky.

Približne 144 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.72 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Mastodon