Prečo Západu chýba predstava mieru: Rozhovor s Dr. Janom Obergom
Západ opúšťa ideály mieru. Dr. Jan Oberg kritizuje zmenu mierového výskumu na bezpečnostné štúdie a varuje pred obetnou psychológiou, ktorá legitimizuje zbrojenie a vojny.

V turbulentných dobách geopolitických zmien a vojenských konfliktov sa zdá, že západný svet, ktorý kedysi oslavoval ideály mieru a spolupráce, upustil od týchto princípov v prospech bezpečnostných opatrení a vojenských intervencií. V rozhovore, ktorý vedie Pascal z kanála Neutrality Studies, dánsky výskumník mieru Dr. Jan Oberg vysvetľuje tieto zmeny a kritizuje transformáciu výskumu mieru na bezpečnostné štúdie, pričom za príklad uvádza Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (SIPRI).
Kľúčové poznatky
- Transformácia výskumu mieru: Dr. Oberg poukazuje na postupný posun výskumu mieru v Európe smerom k bezpečnostným štúdiám, pričom inštitúcie ako SIPRI sa teraz viac zameriavajú na otázky bezpečnosti než na skutočné dosiahnutie mieru.
- Úloha obetnej psychológie: Oberg upozorňuje na nebezpečnú dynamiku obetnej psychológie v západnom politickom diskurze, ktorá legitimizuje neustále zbrojenie a vojenské akcie.
- Historická pamäť a súčasná geopolitika: Diskusia zahŕňa aj perspektívu straty historickej pamäte a chápanie neutrality, ktoré sú teraz nahradené jednostranným pohľadom na medzinárodné vzťahy.
Transformácia výskumu mieru na bezpečnosť
Začiatkom videa Oberg zdôrazňuje, že základné princípy výskumu mieru boli narušené. Historicky sa inštitúty ako SIPRI zameriavali na redukciu násilia a hľadanie mierových riešení konfliktov. Dnes však dominujú témy ako vojenské výdavky a bezpečnostné analýzy, čím sa pôvodné ciele výskumu skreslili. Alva Myrdal, jeden zo zakladateľov SIPRI, by pravdepodobne nesúhlasila s aktuálnym smerovaním inštitútu.
Obetná psychológia a jej dôsledky
Oberg upozorňuje na stále častejšie využívanie obetnej psychológie v politickom diskurze, s dôrazom na Spojené štáty a ich rolu v globálnej politike po udalostiach ako 11. september. Táto obetná psychológia poháňa vojenské akcie a vytvára naratívy, ktoré legitimizujú násilie ako odpoveď na vnímané ohrozenia.
Historický kontext a jeho vplyv na súčasnosť
Transformácia smerom k militarizmu môže byť výsledkom stratenej historickej pamäte a schopnosti oslavovať koncept neutrality. Oberg pripomína, že po páde Sovietskeho zväzu existovala možnosť budovať mierovú Európu, no západné mocnosti túto príležitosť premárnili.
Odporúčania a zamyslenia
Z pohľadu Dr. Oberga by bolo nevyhnutné oživiť diskusie o mieru a dobrovoľných iniciatívach v rámci mierového výskumu, ktoré by opäť získali dôveru verejnosti. Rovnako dôležité je vzdelávanie novej generácie tak, aby ako cieľ nevnímala len bezpečnosť, ale naozajstný mier.
Dôležité odkazy
Tento článok slúži ako základ pre pochopenie, prečo koncept mieru stráca priestor v európskom výskumnom diskurze, a podnecuje k reflexii, ako tento trend zvrátiť. Historická pamäť a otvorená diskusia sú kľúčové pre budovanie udržateľnej mierovej budúcnosti.
Približne 200 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 1.00 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Komentáre ()