Prečo Čína Nárokuje Celé Juhočínske More?

Odhalte, čo vedie Čínu k nároku na celé Juhočínske more – historické dokumenty, ekonomické záujmy a národná identita hrajú kľúčové úlohy v tomto napätom geopolitickom konflikte.

Prečo Čína Nárokuje Celé Juhočínske More?
Photo by . Ray in Manila/Flickr

Juhočínske more predstavuje jedno z najkontroverznejších a najspornejších regiónov na našej planéte. Čo však vedie Čínu k nároku na celú túto oblasť? Spoľahlivo to odhaľuje video z dielne Johnnyho Harrisa, pričom odhaľuje historické, strategické a ekonomické motivácie za čínskou politikou podmanenia si týchto vôd.

Kľúčové poznatky

  1. Historické nároky a mapa z roku 1600: Čína odvoláva svoj nárok na historické dokumenty a mapy, vrátane tej z roku 1600, ktorá ukazovala obchodné cesty v tejto oblasti.
  2. 11-dash Line: Čínska vláda v roku 1947 zverejnila mapu so známymi jedenástimi prerušovanými čiarami (tzv. 11-dash line), ktoré obsiahli Juhočínske more ako čínske teritórium.
  3. Ekonomické a strategické dôvody: Vody Juhočínskeho mora sú bohaté na suroviny, strategicky umiestnené pre obchodné cesty a poskytujú vojenské výhody.
  4. Národná identita a patriotizmus: Nároky na Juhočínske more sú integrované do čínskej národnej identity a podporované vládnymi a vzdelávacími inštitúciami.

História a Strategické Pozadie

Obchodné Cesty v Starovekej Číne
Historická mapa z 1600 zachytáva prekvapivo presne obchodné cesty vedúce od čínskych pobreží cez juhovýchodnú Áziu až k Indickému oceánu. Čínski obchodníci často využívali oblasti okolo sporných ostrovov na zastávky počas plavieb alebo rybolov.

Príchod Európanov a Kolonizácia
Európske mocnosti, najmä Francúzsko v 1930-tych rokoch, začali kolonizovať tieto územia, čím vyvolali napätie s Čínou a Japonskom, ktoré malo v tom čase vlastné mocenské ambície v regióne.

Vznik Mapy s 11. Čiarami
Po skončení druhej svetovej vojny v roku 1947 vyhlásila Čína oficiálne svoje nároky na Juhočínske more pomocou 11-dash Line, ktorou si nárokovala takmer každú časť tejto významnej oblasti.

Právny Rámec a Multilaterálne Úsilie

Úmluva o morskom práve (UNCLOS)
V snahe vyriešiť medzinárodné spory o územia na mori, bola vypracovaná UNCLOS umožňujúca krajinám nahlásiť nárok na vody v rozmedzí 200 námorných míľ od ich pobrežia. Paradoxne, táto úmluva posilnila snahy o nárokovanie si malých periférnych ostrovov k dosiahnutiu väčších zón teritoriálnych vôd.

Filipínska sťažnosť a medzinárodný súd
V roku 2016 Filipíny zažalovali Čínu na medzinárodnom súde v dôsledku porušenia UNCLOS. Súd rozhodol proti Číne a označil jej nároky za nezákonné, čo však Čína odmietla akceptovať.

Dopady na Medzinárodné vzťahy

Narastajúce Napätie a Geopolitické Výzvy
Nároky Číny vyvolali napätie so susednými krajinami a medzinárodné obavy. Konflikty v Juhočínskom mori majú vysoký potenciál eskalovať do významnejšieho geopolitického konfliktu.

Odporúčania a Záverečné Úvahy

Je evidentné, že juhočínske more bude ešte dlho zdrojom sporov, pričom vyžaduje diplomatické úsilie k zabráneniu ďalšej eskalácii. Pre Čínu, susedné krajiny a celosvetové spoločenstvo je nevyhnutné hľadať riešenia, ktoré budú rešpektovať medzinárodné právo a zároveň zabezpečia mierové spolužitie.


Odkazy na štúdie a dôležité zdroje:

Tieto informácie a analýzy poskytujú dôležitý pohľad na historické zmýšľanie a modernú politickú stratégiu, ktorá ovplyvňuje región Juhočínskeho mora.

Približne 72 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.36 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Mastodon