Malé štáty v globálnom boji o moc: Čo prinesie multipolárny svet?

V multipolárnom svete musia malé štáty ako Srí Lanka čeliť výzvam suverenity a závislosti, ako varuje politický vedec Dr. Bandarage. Ako posilniť ich nezávislosť? Prečítajte si viac!

Malé štáty v globálnom boji o moc: Čo prinesie multipolárny svet?
Photo by European Parliament/Flickr

Významné geopolitické zmeny v súčasnosti nútia malé štáty čeliť nežiaducim dôsledkom ekonomickej a politickej závislosti. Doktor Asoka Bandarage, srílanský politický vedec, v rozhovore podrobne opisuje výzvy, ktorým čelia krajiny ako Srí Lanka v multipolárnom svete, kde moc veľkých štátov ako Čína, India či Spojené štáty naďalej dominuje.

Kľúčové poznatky

  1. Intenzívna geopolitická polarizácia: Už nejde len o rivalitu v oblasti štátnej politiky, ale zasahuje aj médiá a akademické sféry, čo núti ľudí zaujať stanovisko - buď pro-Čína alebo pro-Západ.
  2. Neoliberalizmus a jeho dôsledky: BRICS síce ponúka alternatívy, no stále sleduje podobný ekonomický model koncentrovanej kapitalistickej expanzie, čo vedie k sociálnej a ekonomickej nerovnosti.
  3. Zadlžovacie mechanizmy a strata suverenity: Kríza a ekonomická závislosť štátov, ako v prípade Srí Lanky, prispievajú k ich postaveniu ako poddajných voči väčším mocnostiam, čo ohrozuje ich politickú a ekonomickú nezávislosť.

Ekonomická závislosť a geopolitické dôsledky

Srí Lanka sa v roku 2022 ponorila do ekonomickej krízy, ktorej dôsledkom bola potreba čerpať podporu zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF). Toto rozhodnutie krajinu odklonilo od čínskeho vplyvu smerom k západnému a IMF dominovanému scénáru, pričom sa objavili obavy o jej suverenitu. India využila situáciu na posilnenie svojej ekonomickej moci v krajine prostredníctvom viacerých hospodárskych dohôd, čím sa zvýšila ich závislosť na indickej ekonomike.

Riziká multipolárneho sveta

S narastajúcou polarizáciou v Indo-Tichomorí a celosvetovými konfliktmi medzi mocnosťami ako Čína a západ, sú malé štáty ako Srí Lanka často nútené prijať stranícke stanovisko, ktoré ohrozuje ich doterajšiu neutralitu a politickú nezávislosť. Doktorka Bandarage varuje, že súčasný model multipolárneho sveta môže skrývať riziká podobné koloniálnym mechanizmom, ktoré podporujú zadlžovanie a ústredný kapitalistický rast.

Návrhy a úvahy

Pri súčasnom stave svetovej politiky a ekonomiky je dôležité, aby malé štáty posilnili vzájomné spojenia a snažili sa o rešpektovanie národnej suverenity. Nové formy spolupráce by mali byť zamerané na vytvorenie alternatívnych ekonomických modelov, ktoré kladú dôraz na udržateľnosť a nezávislosť, pričom by mohli zahŕňať zdieľanie technológií a osvedčených postupov v rámci regionálnych a globálnych organizácií ako ASEAN.

Dôležité odkazy

Multipolárny svet je plný výziev a príležitostí, ale kritika doktorky Bandarage naznačuje, že malé štáty by mali byť obozretné. Budúcnosť závisí na schopnosti posilniť národnú suverenitu a hľadať nové cesty k ekonomickej a politickej stabilite.

Približne 176 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.88 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Mastodon