K2-18b, NASA a nové objavy vesmíru
Nové štúdie znižujú šancu na život na exoplanéte K2-18b, hrozí NASA škrt rozpočtu a JWST objavil najvzdialenejšiu známu galaxiu MOM-Z14. Pozrite si prehľad astronomických noviniek pre jún 2025!

V najnovšom vydaní Night Sky News s Dr. Becky Smithhurst sa dozvedáme o zaujímavých astronomických udalostiach pre jún 2025, ale aj o znepokojivých správach ohľadne rozpočtových škrťov NASA a NSF. Od pozorovaní planét a hviezd až po nové objavy ďalekohľadom Jamesa Webba – toto je prehľad toho, čo ste si určite nenechali ujsť!
Kľúčové poznatky
- K2-18b: Žiadne dôkazy o živote? Nové štúdie znižujú šancu na objavenie života na exoplanéte K2-18b, čo vyvoláva otázky ohľadom predošlých pozorovaní.
- Rozpočtové škrt NASA a NSF: Výrazné zníženie rozpočtu amerických vesmírnych agentúr ohrozuje kľúčové misie a vedecké projekty.
- Objav MOM-Z14: James Webb Space Telescope (JWST) objavil ďalekohľadom MOM-Z14, najvzdialenejšiu známu galaxiu.
- Pozorovateľské tipy pre jún 2025: Dr. Becky radí, na čo sa pozrieť v nočnej oblohe počas júna – od mesačných a planetárnych zarovnaní až po pozorovanie Mliečinovej galaxie.
K2-18b: Znovu prehodnotené nálezy potenciálneho biosignálu
Exoplanéta K2-18b, nachádzajúca sa vo vzdialenosti 120 svetelných rokov od Zeme, si získala pozornosť vďaka predchádzajúcim štúdiám naznačujúcim prítomnosť dimetylsulfidu (DMS) – molekuly často spojené s biologickou aktivitou na Zemi. Nové výskumy však tieto nálezy znižujú a navrhujú, že pozorované signály môžu byť spôsobené inými molekulami, ako je napríklad etán.
Tieto nové štúdie, ktoré využívajú pokročilé techniky analýzy dát, poukazujú na limity predošlých interpretácií spektra K2-18b. Je dôležité si uvedomiť, že hľadanie života mimo Zeme je mimoriadne náročné a vyžaduje si dôkladnú analýzu a overenie pozorovaní. Aj keď sa zdá, že šance na objavenie života na K2-18b klesajú, neuzatvárajme dvere – vesmír skrýva nespočetné množstvo prekvapení!
NASA v ohrození: Rozpočtové škrt a zrušené misie
Správy o rozpočtových škrtoch NASA a NSF (Národnej vedeckej nadácii) sú alarmujúce. Škody sa týkajú viacerých kľúčových oblastí, vrátane astrofyziky, vedy o Zemi a planetárnej vedy. Medzi zrušené alebo odložené misie patria:
- Venus DaVinci & Veritas: Plány na detailné preskúmanie Venuše boli pozastavené.
- New Horizons extension: Rozšírenie misie New Horizons, ktorá skúma vzdialené planéty a objekty v slnečnej sústave, bolo zrušené.
- Osiris Rex extension: Rozšírenie misie Osiris Rex, ktorá priniesla vzorky asteroidu Bennu na Zem, bolo zrušené.
- Mars Sample Return: Ambiciózny projekt návratu vzoriek marťskej pôdy na Zem bol ohrozený.
- Juno: Misia Juno skúmajúca Jupiter čelí neistote.
Okrem toho sú v ohrození aj operácie a výskum s pomocou ďalekohľadov Hubble Space Telescope a James Webb Space Telescope, čo by mohlo výrazne ovplyvniť vedecký pokrok. Tieto škrtky predstavujú vážnu hrozbu pre americkú pozíciu vo vesmírnom priemysle a vedy.
MOM-Z14: Pohľad do praveku vesmíru
Našťastie nie všetky správy sú negatívne! James Webb Space Telescope (JWST) urobil ďalší úžasný objav – identifikoval galaxiu MOM-Z14, ktorá je najvzdialenejšou známou galaxiou. Táto galaxia existovala len 280 miliónov rokov po Veľkom tresku, čo nám umožňuje nahliadnuť do praveku vesmíru a lepšie pochopiť formovanie prvých hviezd a galaxií.
Objav MOM-Z14 bol možný vďaka technike známej ako Lyman break, ktorá umožňuje vedcom určiť červený posun (redshift) vzdialeného objektu a tým aj jeho vzdialenosť. Tento objav je ďalším dôkazom ohromujúho potenciálu JWST pre vedecký výskum.
Pozorovateľské tipy pre jún 2025
Dr. Becky Smithhurst nám tiež poskytla niekoľko tipov, na čo sa pozrieť v nočnej oblohe počas júna:
- Letné slnovraty: V severnej pologuli je 21. júna letný slnovrat, kedy máme najdlhší deň a najmenej času na pozorovanie hviezd. V južnej pologuli je v ten istý deň zimný slnovrat, čo znamená najkratší deň a ideálne podmienky pre pozorovanie Mliečinovej galaxie.
- Zaradenie mesiaca a Venuše: 22. júna uvidíme mesiac v tvare "nožnej nechtíka" (toenail moon) spolu s planétou Venušu na východnom obzore pred východom slnka.
- Pozorovanie Mliečinovej galaxie: Nová luna 25. júna ponúkne ideálne tmavé nočné nebo pre pozorovanie Mliečinovej galaxie, najmä v južnej pologuli.
Zdroje a odkazy:
- Luque et al. (2025) - https://arxiv.org/pdf/2505.13407
- Wellbanks et al. (2025) - https://arxiv.org/pdf/2504.21788
- Madhusudhan et al. (2025) - https://arxiv.org/pdf/2504.12267
- Madhusudhan et la. (2023) - https://arxiv.org/pdf/2309.05566
- Naidu et al. (2025) - https://arxiv.org/pdf/2505.11263
Približne 86 gCO₂ bolo uvoľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.43 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Komentáre ()