Iránsky obranný manéver: Zmena geopolitickej hry na Blízkom východe

Po páde Assadovcov čelí Irán novým geopolitickým výzvam. Strata sýrskej osy a oslabenie spojencov môžu viesť k stretu so Saudskou Arábiou. Ako zmení túto hru na Blízkom východe?

Iránsky obranný manéver: Zmena geopolitickej hry na Blízkom východe
Photo by Facts for a Better Future/Flickr

Blízkovýchodná politická scéna prechádza dramatickými zmenami po páde sýrskeho režimu Assadovcov. Pre Irán, ktorý dlhé desaťročia využíval Sýriu ako prostriedok na projekciu moci a ovládanie regionálnej stability, to znamená úplné prehodnotenie geopolitických stratégií. Doterajšie spojenectvá sa rozpadávajú a Irán sa ocitá napospas narastajúcemu tlaku zo strany okolitých krajín. Ako sa Irán postaví novým realitám?

Kľúčové poznatky

  • Dôležitosť Sýrie: Počas 40 rokov bola Sýria kľúčovým bodom pre iránsky vplyv v arabskom svete. Po páde Assadovcov však tento buffer zmizol.
  • Zmeny v regionálnej dynamike: Hezbollah a Hamas, dôležití spojenci Iránu, sú oslabení, čo zvyšuje riziko priameho konfliktu s blízkymi mocnosťami, najmä Saudskou Arábiou.
  • Irán vs. Saudská Arábia: Dva najväčšie energetické giganty regiónu sa pripravujú na nové kolo súperenia, pričom Saudská Arábia s bohatou financiou môže zvýšiť podporu protiiránskym skupinám.

Strata Syrskej osy a oslabenie spojencov

Pre Irán Sýria predstavovala kľúčový strategický bod, ktorým mohol ovplyvňovať dianie v susedných krajinách. Prítomnosť Assadovcov na čele Sýrie znamenala pre Irán stabilný základ pre operácie cez Hezbollah a ďalších spojencov v regióne.

S pádom sýrskeho režimu sa však táto osa destabilizovala. Hezbollah čelí krízovým časom a Hamas sa ocitol vo veľmi obmedzenej pozícii. To oslabuje schopnosť Iránu zasahovať v zahraničných záležitostiach a núti ho zamerať sa na vlastné hranice.

Nové výzvy na domácej fronte

Zatiaľ čo sa Irán sústreďuje na nové geopolitické výzvy, musí čeliť aj vnútorným problémom. Narastajúca aktivita balúčských povstalcov, zosilnený vplyv proamericky orientovaných síl v okolí a mocný vplyv Iraku prinášajú nové hrozby priamo na iránske územie.

Začína sa prejavovať aj turecké zasahovanie do regiónu, ktoré môže ovplyvniť situáciu v Iraku. Irán, ktorý je kvôli týmto pohybom v neistote, môže byť nútený reagovať útokmi na svojich susedov, čím sa ešte viac izoluje.

Konflikt s Riyádom na horizonte

Najakútnejšou hrozbou pre Irán v novej situácii je jeho spor so Saudskou Arábiou. S jej obrovskými finančnými zdrojmi môže Rijád podporovať militantné skupiny namierené proti Iránu, čím zosilňuje interný tlak na iránsky režim.

Napriek tomu, že Saudská Arábia nemá vlastnú silnú vojenskú silu, jej aliančné vzťahy a financie jej umožňujú hrať na poli geopolitiky nebezpečnú hru, ktorá môže eskalovať na otvorený konflikt.

Záver: Kam ďalej?

Pre Irán je teraz kľúčové vybudovať nové strategické aliančné vzťahy, ktoré mu umožnia stabilizovať situáciu doma aj v zahraničí. Budúcnosť iránsko-saudskoarabských vzťahov bude rozhodujúca pre celý región. V najbližších rokoch sa očakáva, že budeme svedkami nárastu napätia, ktorý môže eskalovať na nových miestach a s novými zainteresovanými stranami.

Dôležité odkazy

Približne 35 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.18 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Mastodon