Hrozí vojna na Ukrajine? Pohľad profesora Gärtnera o mier a neutralite
Hrozí najhorší scenár na Ukrajine a čo s dohodou s Iránom? Politológ Gärtner hovorí o potrebe pozitívneho mieru, neutralite a diplomatických riešení v Európe a svete.
V poslednom videu Neutrality Studies Deutsch sa Pascal prehovoril s profesorom Heinzom Gärtnerom, rakúskym politológom a priateľom. Hlavnou témou diskusie bola jeho nová kniha "Vorstellungen vom positiven Frieden" (Predstavy o pozitívnom mieri) a vízia mieru v Európe. Profesor Gärtner rozlišuje medzi negatívnym mierom, ktorý je absenciou vojny a násilia, a pozitívnym mierom, ktorý predstavuje cieľ ideálny stav spoločnosti. Video sa dotýka rozsiahlej škály tém, od konfliktu na Ukrajine cez neutralitu až po otázku jadrového vyzbrojenia Iránu a úlohy EÚ v medzinárodných konfliktov.
Kľúčové poznatky
- Pozitívny mier vs. Negatívny mier: Profesor Gärtner zdôrazňuje potrebu presiahnuť jednoduchú absenciu vojny (negatívny mier) a usilovať o pozitívny mier, ktorý zahŕňa spoluprácu, vzájomný rešpekt a budovanie trvalej bezpečnosti.
- Neutralita na Ukrajine: Profesor argumentuje, že neutrálna pozícia Ukrajiny pred vojnou by mohla potenciálne zabrániť konfliktu. Neutralitu považuje za stále relevantnú možnosť aj napriek súčasným výzvam.
- Nová železná opona: Prístup Fínska a Švédska do NATO viedol k vytvoreniu novej "železnej opony" medzi Ruskom a Západom, čo zvyšuje napätie.
Kľúčové a nepriateľské vzťahy medzi štátmi
- Irán a jadrový program: Profesor kritizuje podporu Izraela zo strany Západu pri útokoch na iránske jadrové zariadenia a navrhuje riešenia založené na reciprocite a deeskalácii.
- Rozšírenie zón bez jadrových zbraní: Profesor Gärtner presadzuje rozšírenie zón bez jadrových zbraní, vrátane potenciálneho zapojenia Izraela do tohto procesu.
- Kritika EÚ: Profesor kritizuje EÚ za nedostatočnú diplomatickú iniciatívu a prílišné sústredenie na vojenskú kapacitu namiesto aktívneho sprostredkovania mierových riešení v hlavných konfliktoch (Stredný východ, Kórejský polostrov). Navrhuje obnoviť šesťstranné rozhovory o jadrovom odzbrojení na Kórejskom polostrove, ktoré by sa mali zamerať na znižovanie vojenských kapacít namiesto vojenských manévrov.
Koncept pozitívneho mieru: Viac ako len absencia vojny
Profesor Gärtner v knihe "Vorstellungen vom positiven Frieden" skúma rôzne interpretácie mieru a argumentuje za myšlienky, ktoré nie sú militarizované a môžu zvýšiť bezpečnosť bez eskalácie hrozieb. Inšpiruje sa Immanuel Kantom a jeho predstavou večného mieru, ktorá je založená na obchode, ochrane hostí a spolupráci v medzinárodných inštitúciách. Tento prístup presahuje jednoduché vyhýbanie sa konfliktu a snaží sa o budovanie trvalej stability a vzájomnej dôvery.
Neutralita: Stále relevantná možnosť?
Diskusia sa zamerala aj na neutralitu, ktorá podľa profesora Gärtnera zostáva životaschopnou stratégiou pre Ukrajinu aj napriek súčasným výzvam. Profesor pripomína historický príklad Rakúska, ktoré dosiahlo neutralitu prostredníctom rokovaní so ZSSR a zdôrazňuje dôležitosť diplomacie a vzájomného porozumenia. Pripomína tiež potenciálne dohody v Istanbule (marec/apríl 2022), kde by sa odstup ruských vojsk mal vymeniť za ukrajinskú neutralitu s ochranou menšín – diplomatický základ, ktorý podľa profesora bol prehliadnutý.
Nová železná opona a eskalácia napätia
Prístup Fínska a Švédska do NATO je vnímaný ako faktor prispievajúci k vzniku novej "železnej opony" medzi Ruskom a Západom. Profesor Gärtner poukazuje na to, že tieto krajiny teraz hostia 15-17 vojenských základní s prístupom pre amerických vojakov, čo zvyšuje obavy z eskalácie napätia a potenciálne ich robí cieľmi. Rusko reaguje budovaním vlastných vojenských kapacít na hraniciach s Fínskom, vrátane stavby "chytrého plotu".
Irán: Potreba deeskalácie a reciprocity
Profesor Gärtner kritizuje západnú podporu Izraela pri útokoch na iránske jadrové zariadenia a navrhuje riešenia založené na reciprocite. Navrhol by, aby si Irán priznal hranice z roku 1967, vzdal sa anti-izraelských heslami a potenciálne vstúpil do Zóny bez jadrových zbraní v Strednej Ázii. Západ by mal na to zareagovať ukončením pokusov o zmenu režimu v Iráne.
EÚ: Strata diplomatickej iniciatívy?
Profesor Gärtner kritizuje Európsku úniu za nedostatočnú diplomatickú iniciatívu a prílišné sústredenie na vojenskú kapacitu namiesto aktívneho sprostredkovania mierových riešení v hlavných konfliktoch (Stredný východ, Kórejský polostrov). Navrhuje obnoviť šesťstranné rozhovory o jadrovom odzbrojení na Kórejskom polostrove, ktoré by sa mali zamerať na znižovanie vojenských kapacít namiesto vojenských manévrov.
Záver: Potreba pozitívneho myslenia a diplomatických riešení
Profesor Gärtner zdôrazňuje potrebu udržiavať a podporovať myšlienky o pozitívnom mieri, ktoré sú kľúčové pre budovanie trvalej bezpečnosti a stability v Európe a vo svete. Jeho práca predstavuje cenný prínos do diskusie o mierových riešení a vyzýva k aktívnejšiemu diplomatickému úsiliu na zamedzeniu konfliktov a budovaní lepšej budúcnosti pre všetkých.
Odkazy
- Heinz Gärtner's Publikationen: https://homepage.univie.ac.at/heinz.gaertner/?page_id=2
Približne 196 gCO₂ bolo uvoľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.98 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Hodnotenie článku:
Hrozí vojna na Ukrajine? Pohľad profesora Gärtnera o mier a neutralite
Zdôvodnenie: Článok sa hlbšie ponoril do komplexnej témy mieru a neutrality, s rozlíšením negatívneho a pozitívneho mieru. Analyzuje geopolitické situácie (Ukrajina, Irán, EÚ) a ponúka rozsiahle riešenia.
Zdôvodnenie: Článok prezentuje zaujímavé názory profesora Gärtnera a dotýka sa dôležitých tém. Argumenty sú podložené jeho knihou a skúsenosťami, no chýba viacero nezávislých zdrojov na overenie faktov.
Zdôvodnenie: Článok prezentuje pohľad profesora Gärtnera ako hlavný zdroj informácií. Hoci sa dotýka rôznych tém, je evidentná preferencia jeho názorov a riešení, čo naznačuje miernu zaujatosť.
Zdôvodnenie: Článok kritizuje súčasnú situáciu, ale zároveň predstavuje a rozvíja koncept pozitívneho mieru a ponúka konkrétne návrhy riešení pre rôzne konflikty (Irán, Kórejský polostrov, Ukrajina).
Zdôvodnenie: Článok prezentuje názory profesora Gärtnera, ktorý sa zameriava na diplomaciu, neutralitu a mierové riešenia konfliktov. Kritizuje vojenskú eskaláciu a nedostatok diplomatickej iniciatívy EÚ, čo naznačuje skôr stredopoličný, mierumilovný prístup.
Komentáre ()