Frank Lloyd Wrightov jediný mrakodrap a jeho nečakané osudy
Frank Lloyd Wrightov jediný mrakodrap, Price Tower, je jedinečným dielom, ktorého osudy sú plné prekvapení—najnovšie bol predaný za symbolických 10 dolárov. Aká budúcnosť čaká tento architektonický klenot?

Frank Lloyd Wright je považovaný za jedného z najvýznamnejších amerických architektov 20. storočia a je známy svojimi ikonickými projektmi, ako sú Fallingwater či Guggenheimovo múzeum v New Yorku. Avšak, jeden z jeho najpozoruhodnejších projektov je zároveň jeho jediný mrakodrap, ktorým je Price Tower v Bartlesville, Oklahoma. Príbeh tejto budovy je plný nečakaných zvratov, od jej dostavby až po jej nedávny predaj za symbolických 10 dolárov.
Kľúčové poznatky
- Price Tower je jediný mrakodrap navrhnutý Frankom Lloydom Wrightom, ktorý bol dokončený v roku 1956 v Bartlesville, malom oklahomskom mestečku.
- Budova bola pôvodne sídlom spoločnosti HC Price a po odchode firmy do Dallasu v roku 1981 ju kúpila Philips Petroleum Company.
- Philips však budovu nepoužíval efektívne, čo viedlo k jej zanedbaniu. V roku 2000 ju prevzal neziskový Price Tower Art Center.
- V roku 2023 bola budova predaná za 10 dolárov spoločnosti Copper Tree Incorporated, ktorá však nebola schopná zabezpečiť jej údržbu, čo viedlo k ďalším finančným problémom.
Historické pozadie a dizajn
Frank Lloyd Wright si najprv predstavoval, že pre New York vytvorí štyri veže v rámci jedného projektu, ale kvôli krachu burzy boli tieto plány zrušené. Napriek tomu sa mu podarilo preniesť časť týchto nápadov do malého Bartlesville, kde Harold C. Price hľadal nové sídlo pre svoju spoločnosť. Výsledkom bol kompromis medzi pôvodnými skromnými plánmi a Wrightovými veľkolepými víziami, ktorý nakoniec vyústil do devätnásťposchodovej veže.
Vežu charakterizujú neobvyklé geometrické tvary, ako trojuholníky a ostré uhly, ktoré dominujú celému priestoru vrátane interiéru a nábytku. Tento prístup k dizajnu bol veľmi inovatívny a odlišoval Price Tower od iných budov tej doby.
Pád a vzostup Price Tower
Po tom, čo Philips Petroleum začal čeliť finančným ťažkostiam, bola budova využívaná len minimálne. Nezisková organizácia Price Tower Art Center sa snažila vrátiť budove jej zašlú slávu a vytvorila v nej reštauráciu, múzeum a hotel. Napriek dobrým úmyslom organizácie však finančné problémy pokračovali, čo viedlo k strate takmer 400 000 dolárov v roku 2019.
Príbeh sa ďalej skomplikoval, keď v roku 2023 budovu získala spoločnosť Copper Tree Incorporated vedená Cynthiou Blanchard. Tento predaj bol sprevádzaný prevzatím značného dlhu a sľubom na investície do renovácií. Avšak nedostatok financií a nečakané komplikácie spôsobili, že mnoho sľúbených zmien nebolo realizovaných.
Budúcnosť Price Tower
Budova bola nakoniec predaná spoločnosti McFarland Building Company, ktorá sa špecializuje na obnovu historických stavieb. Očakáva sa, že táto zmena vlastníctva by mohla priniesť lepšiu budúcnosť pre túto unikátnu architektonickú pamiatku.
Záver
Osud Price Tower je príkladom toho, ako drevo ekonomických a riadiacich rozhodnutí môže zásadne ovplyvniť architektonické diela, ktoré si zaslúžia zachovanie pre budúce generácie. Ako sa pohneme vpred, je dôležité zabezpečiť správnu údržbu takýchto miest, aby ich ich krása a historická hodnota nezostali stáť bokom kvôli finančným obmedzeniam.
Odkazy na ďalšie informácie
- Half as Interesting YouTube kanál: Half as Interesting
- Navrhnite tému videa: Návrh videa
- Diskusia na Reddit o videu: Reddit Diskusia
Približne 142 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.71 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Komentáre ()