Čo sa stalo s milimetrovou vlnou 5G?

Čo sa stalo s milimetrovou vlnou 5G?
Photo by Kabiur Rahman Riyad / Unsplash

5G revolúcia predstavuje ďalší významný prechod v oblasti bezdrôtovej technológie. Jedným z jej častí, ktorá sľubovala obrovskú šírku pásma a veľmi rýchle prenosové rýchlosti, bola technológia milimetrových vĺn (mmWave). Aj napriek fascinujúcej technológii a niekoľkoročnému rozšíreniu 5G, však čelí viacerým technickým a ekonomickým výzvam.

Kľúčové poznatky

  • Milimetrové vlny: Zatiaľ čo mmWave sľubovali vysoké kapacity, ich signály sú citlivé na fyzické prekážky, čo spôsobuje problémy v rozsiahlom pokrytí.
  • Nasadenie 5G: Prechod z LTE na 5G je zložitý, s dvoma hlavnými možnosťami - samostatná (standalone) a ne-samostatná (non-standalone) infraštruktúra.
  • Technické výzvy: RFIC (Radio Frequency Integrated Circuits) a potreba hustého umiestnenia buniek sťažujú nasadenie v mestskej infraštruktúre.

Začiatky milimetrových vĺn

Milimetrové vlny získali pozornosť, keď vedci zistili, že tradičné pásma sa stávajú preplnenými. Zhouyue Pi a Farooq Khan zo Samsungu v roku 2011 odporučili vstúpiť do málo prebádaných oblastí mmWave, čo neskôr našlo podporu v technickej komunite.

Pochopenie RFIC

RFIC sú základom rádiofrekvenčnej komunikačnej technológie a sú zodpovedné za prevod digitálnych bitových signálov na analógové a späť. Napriek zdanlivej zložitosti princípy RFIC zostávajú relatívne jednoduché, no ich dizajn je náročný.

Výzvy a výhody milimetrových vĺn

Jednou z hlavných výziev mmWave je "line of sight", teda potreba priameho dohľadu medzi vysielačom a príjemcom. Takmer akákoľvek prekážka môže signál oslabiť. Na druhej strane, táto technológia je ideálna pre veľmi husté mestské prostredia alebo uzavreté priestory ako štadióny a letiská.

Nasadenie a infraštruktúra

Telekomunikační operátori zisťujú, že inštalácia mnohých malých buniek každých 50-100 metrov je náročná, a to logisticky aj esteticky. Akvizícia a udržiavanie mnohých 5G staníc si vyžaduje čas aj financie, čo je kľúčové pre úspešné rozširovanie 5G.

5G v USA

Verizon a AT&T boli medzi prvými, ktorí začali s nasadením mmWave 5G, no spotrebitelia neboli ochotní platiť za vyššie rýchlosti, keďže rozdiely neboli vždy výrazné. V kombinácii s nejasným značením 5G verzus LTE spôsobil zmätok.

Záver a výhľad do budúcnosti

Telekomunikácie pokračujú v rozširovaní mmWave, prevažne pre fixný prístup v rurálnych oblastiach a v uzavretých priestoroch s vysokou hustotou. Hoci 5G a jeho aplikácie sú sľubné, masové nasadenie mmWave zostáva výzvou. Odpoveďou na otázku, či sa technológie mmWave plne prejavia v prechode na 5G, môžeme len čakať s napätím.

S každým technologickým pokrokom prichádzajú výzvy i možnosti. Sledovať, ako sa mmWave vyvinie v konfrontácii s týmito prekážkami, budeme svedkom významných zmien na poli bezdrôtovej komunikácie. Spoločnosti ako Qualcomm, aj naďalej zlepšujú technológie, čo nám dáva nádej na ešte jasnejšiu budúcnosť bezdrôtového sveta.

Mastodon