Chris Rock a nevedomá učebná porucha: Pohľad na NVLD a jej súvislosti s ADHD

Chris Rock odhalil svoju diagnózu nevedomej učebnej poruchy (NVLD), ktorá ovplyvňuje spracovanie neverbálnych informácií. Čo je to NVLD a ako sa líši od ADHD? Zistite viac v článku!

Chris Rock a nevedomá učebná porucha: Pohľad na NVLD a jej súvislosti s ADHD
Photo by havens.michael34/Flickr

Môže byť ťažké si predstaviť, že by niekto ako Chris Rock, známa hollywoodska osobnosť, mohol čeliť nejakým učebným výzvam. No práve tento americký komik nedávno zdieľal svoju diagnózu: nevedomá učebná porucha (NVLD). Pre niektorých možno neznámy pojem, NVLD poukazuje na špecifický deficit, ktorý ovplyvňuje schopnosť spracovať neverbálne informácie. Dnes sa pozrieme na to, čo NVLD znamená, ako sa líši od častejšie známeho ADHD a čo o tomto málo pochopenom stave hovorí súčasná veda.

Kľúčové poznatky

  • Nevedomá učebná porucha (NVLD) je charakterizovaná výrazným rozdielom medzi verbálnymi a neverbálnymi schopnosťami jednotlivca.
  • NVLD sa prejavuje deficitom vo vizuálno-priestorových schopnostiach, zatiaľ čo verbálne schopnosti môžu byť v rámci priemeru alebo nadpriemerné.
  • Počet ľudí, ktorí trpia NVLD, sa odhaduje približne na 3 až 4 % detí a tínedžerov.
  • Na rozdiel od ADHD, NVLD sa nevyznačuje problémami s impulzivitou alebo emocionálnou reguláciou, ale môže zahŕňať ťažkosti v sociálnych situáciách.
  • Zjednotené neurozobrazovacie štúdie naznačujú, že bielá hmota mozgu je jedným z postihnutých aspektov pri NVLD.

Čo je vlastne NVLD?

Nevedomá učebná porucha, skrátene NVLD, je stav, ktorý sa začal popisovať v priebehu posledných dekád. V angloamerickej literatúre sa niekedy nazýva aj vývojová porucha vizuálnych a priestorových schopností. Ľudia s NVLD majú často problémy v oblastiach, ktoré vyžadujú vizuálno-priestorové spracovanie, ako sú matematika, práca s grafikou alebo rozpoznávanie tvárí a gest.

Podľa vedy je základným znakom NVLD výrazný rozdiel, často meraný medzi verbálnymi a neverbálnymi schopnosťami pomocou IQ testov. Z praktického hľadiska môže tento rozdiel sťažovať vykonávanie úloh, ktoré si vyžadujú komplexné vizuálno-priestorové myslenie.

Rozdiely medzi NVLD a ADHD

ADHD, alebo porucha pozornosti s hyperaktivitou, je široko známe vývojové ochorenie, ktoré postihuje schopnosť jednotlivca sústrediť sa, ovládať impulzy a regulovať emócie. NVLD oproti tomu primárne neovplyvňuje tieto aspekty. Namiesto toho, ľudia s NVLD čelia problémom v sociálnych interakciách a môžu mať ťažkosti s porozumením neverbálnych signálov a organizáciou svojich každodenných aktivít vo vizuálno-priestorovom rámci.

Napriek občasným problémom s pozornosťou sú tieto ťažkosti pri NVLD zvyčajne odlišného charakteru a nevykazujú sa tak, ako je to bežné pri ADHD.

Výskumné pohľady na NVLD

↓Významný výskum publikovaný v JAMA Network identifikoval prevalenciu NVLD na približne 3 až 4 % medzi deťmi a tínedžermi v Severnej Amerike. Iná rozsiahla štúdia potvrdila, že problémy s vizuálno-priestorovým spracovaním pri NVLD sú prepojené s bielou hmotou mozgu.

Hoci NVLD ešte nie je oficiálne uznaná ako porucha v diagnostickej príručke DSM-5, výskumy naznačujú, že sa jedná o samostatný a konkrétny stav, ktorý si zasluhuje viac pozornosti.

Záver a odporúčania

Objavovanie NVLD nám umožňuje lepšie porozumieť výzvam, ktorým čelí mnoho ľudí vo svojom každodennom živote bez toho, aby boli oficiálne diagnostikovaní. Významné osobnosti ako Chris Rock nám ukazujú, že poruchy učenia nemusia byť prekážkou v úspešných kariérach, ak sú správne pochopené a adresované. No napriek tomu potrebujeme ďalší výskum, aby sme mohli týmto jednotlivcom poskytovať efektívnejšiu podporu.

↓### Odkazy na štúdie: - Článok Parade o NVLD a Chrisovi Rockovi - Margolis et al. (2020) - Prevalencia NVLD - Fisher et al. (2022) - Systematický prehľad NVLD - Kniha o NVLD od Broitman a kol. (2020)

Nech je táto téma každodennou pripomienkou, že poruchy učenia môžu mať rôzne podoby a že s pochopením a podporou sa aj tí "neštandardní" môžu stať úspešnými.

Približne 149 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.74 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Mastodon