Čakáme na Ekonomickú Búrku: Posledné Upozornenie Roberta Kiyosakiho
Očakávame ekonomickú búrku? Robert Kiyosaki varuje pred krízou, ktorá môže skryť príležitosti. Objavte paralely s minulosťou a stratégii pre turbulentnú budúcnosť!
Svet sa ocitá na prahu jednej z najnebezpečnejších ekonomických situácií od druhej svetovej vojny. Aspoň to tvrdí Medzinárodný menový fond (IMF), ktorý nedávno v Davose oznámil, že globálna ekonomika čelí najhorším ekonomickým protivietram od vojnových čias. Aj keď tieto správy znejú ako predzvesť temných časov, ekonomický guru Robert Kiyosaki upozorňuje, že kríza môže byť pre niektorých príležitosťou.
Kľúčové poznatky
- Historické paralely: Kiyosaki porovnáva súčasnú situáciu s krízami zo 40. a 70. rokov a naznačuje, že história nás má čo naučiť.
- Inflačné očakávania: Súčasné inflačné tlaky po prvý krát od 70. rokov môžu vyústiť v rýchly ekonomický prepad.
- Vládne opatrenia: Centrálne banky majú moc manipulovať trh pomocou fiškálnych opatrení a vytvárania dlhu.
Ekonomické paralely z minulosti
Druhá svetová vojna a jej Dôsledky
V 40. rokoch sme zaznamenali masívne narušenie dodávateľských reťazcov, podobne ako dnes kvôli COVID-19. Toto narušenie vyústilo do prudkého nárastu inflácie a následného návratu ekonomiky do recesie. Po vojne svet zažil ekonomický boom, pretože došlo k stabilizácii úrokových sadzieb a fiškálnej represii.
Lekcie zo 70. rokov
Rok 1974 bol poznamenaný Arabským ropným embargom, ktoré spustilo trojnásobný nárast cien ropy a ekonomiku priviedlo do recesie. Kiyosaki upozorňuje na podobnosti so súčasnosťou – naše očakávania z inflácie, rýchle obdobie ekonomického poklesu a potreba správnych politických rozhodnutí.
Fenomén MMT a Debasovanie Mien
V súčasnosti krajiny zavádzajú neortodoxné ekonomické opatrenia ako modernú monetárnu teóriu (MMT) a priamu pomoc jednotlivcom. Podľa Kiyosakiho ale tieto kroky pripomínajú debasovanie mien, ktoré bolo nešťastne použité už v rímskych a čínskych impériách. Keď vlády tlačia viac a viac peňazí, menová hodnota klesá a majetky ako nehnuteľnosti a zlato rastú - avšak len opticky, kvôli znižovaniu reálnej hodnoty peňazí.
Realita monetárnej politiky
Tlačenie peňazí znižuje kúpnu silu a odhaľuje slabé stránky ekonomik jednotlivých krajín. Napríklad štátne dlhopisy sa stávajú menej atraktívnymi a obyvatelia čelia rastúcim životným nákladom.
Záver: Ako sa pripraviť na možnú búrku
Kiyosaki navrhuje, aby investori diverzifikovali svoje portfólio a vsadili na aktíva, ktoré najlepšie odolajú kríze – ako sú zlato, striebro a krypto aktíva. V čase najväčšej ekonomickej neistoty sa naznačuje, že je vhodný čas na premyslené investičné rozhodnutia, ktoré môžu jedincov ochrániť pred nadchádzajúcou recesiou.
Záverom, dejiny sa opakujú, pričom je dôležité učiť sa z minulých chýb a pripraviť sa na potenciálne príležitosti, ktoré môžu vyplynúť zo zdanlivej ekonomickej búrky.
Odkazy na dôležité zdroje
- Rich Dad Poor Dad - Robert Kiyosaki - Kniha, ktorá odhaľuje tajomstvá peňazí a investícií, ktoré sa nikde nevyučujú.
- The Rich Dad Channel on YouTube - Ďalšie videá a diskusie o investíciách a financiách.
Pamätajme teda, že aj keď nadchádzajúce mesiace môžu priniesť ekonomické výzvy, aj tu ležia možnosti pre uvážlivé investície a opätovné posúdenie našej finančnej stratégie.
Približne 62 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.31 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Komentáre ()