Astrofyzici prehodnocujú časovú os vesmíru: Prečo musíme znova prehodnotiť vznik galaxií

Astrofyzici skúmajú zrýchlený vznik galaxií po veľkom tresku. Čierne diery a definícia galaxií sú opäť pod drobnohľadom. Ako nové objavy zapadnú do existujúcich teórií? Prečítajte si viac!

Astrofyzici prehodnocujú časovú os vesmíru: Prečo musíme znova prehodnotiť vznik galaxií
Photo by NASA Hubble Space Telescope/Unsplash

Odpočinok na oblohe nemusí znamenať len pozorovanie hviezd. Dnes sa pozrieme na to, ako najnovšie objavy z hlbokého vesmíru menia naše chápanie ranného vesmíru a vzniku galaxií. Neil deGrasse Tyson a astrofyzik Charles Liu diskutujú o tom, ako vysoko pokročilé observatóriá ako JWST (Vesmírny teleskop Jamesa Webba) privádzajú svet astrofyziky do obdobia zásadného vedeckého rozlúsknutia.

Kľúčové poznatky:

  • Rýchlejšie vznikanie galaxií: Objavy na červenom posune 12 spochybňujú doterajšie teórie o rýchlosti tvorby galaxií krátko po veľkom tresku.
  • Problém slepačieho vajca: Diskusia o tom, či sú čierne diery potrebné pred vznikom galaxií, alebo vznikajú až neskôr.
  • Redefinícia galaxií: Nutnosť prehodnotiť, čo považujeme za galaxiu, keď nachádzame objekty v čase, v ktorom sme ich neočakávali.

Redshift: Pohľad do minulosti vesmíru

Redshift je fenomén, ktorý vzniká preto, že vesmír sa rozpína. Svetlo z objektov, ako sú galaxie, sa posúva k červenému koncu spektra. V nedávnej dobe sme identifikovali galaxie s červeným posunom 12, čo znamená, že sa pozeráme na objekty, ktoré sú takmer 13 miliárd rokov staré, len niekoľko stoviek miliónov rokov po veľkom tresku. To je oveľa skôr, ako sme očakávali, prinútení sme prehodnotiť, ako rýchlo a za akých podmienok sa galaxie formovali.

Setkávacie nástroje: JWST a ALMA

Vesmírny teleskop Jamesa Webba a Atacama Large Millimeter Array (ALMA) v Južnej Amerike hrajú kľúčovú rolu v týchto objavoch. Tieto teleskopy nám umožnili pozorovať na vlnových dĺžkach, ktoré predtým neboli dostatočne preskúmané, pomocou čoho vedecká komunita dosiahla doteraz nepredstaviteľné objavy.

Revize našich teórií o vzniku galaxií

Doteraz sa verilo, že pri vzniku galaxií majú čierne diery zásadnú úlohu. No najnovšie objavy tento pohľad menia. Možno bude potrebné uvažovať, či galaxie môžu vzniknúť bez čiernych dier, alebo dokonca pred nimi.

Pohľad vpred: Čo nás ešte čaká?

Charles Liu predpokladá, že v budúcnosti môžeme objaviť galaxie s ešte vyššími hodnotami červeného posunu, možno v hodnote 15, či 20. Takéto objavy by ešte viac komplikovali súčasné teórie o formovaní galaxií a prinútili nás prehodnotiť definície tohto javu.

Odporúčania a zamyslenia

Tieto objavy nie sú iba o tom, ako funguje vesmír, ale aj o našej schopnosti reagovať na zmenu a prispôsobovať naše poznatky. Otázkou ostáva, ako nové objavy prispôsobíme existujúcim teóriám a čo všetko musíme zmeniť.

Dôležité odkazy na odborné zdroje:

Približne 143 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.71 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Mastodon