Ako získať prácu a zvládnuť korporátny nezmysel: Fredrik Fornes odhaľuje absurdity zamestnaneckého sveta
Fredrik Fornes humorne odhaľuje absurdity korporátneho sveta, opisuje pohovory ako hru klamstva a varuje pred toxickými benefitmi. Ako prežiť v tomto svete? Prečítajte si viac.
Fredrik Fornes, nórsky marketér a spisovateľ, ktorý si svojou knihou o kariére získal v Nórsku status bestsellera, sa na TEDx udalosti v Arendali podelil o vtipné, ale prekvapivo pravdivé postrehy o procesoch hľadania práce a každodennom trápení v korporátnom živote. Skutočné čísla síce občas nahrádza smiešnymi metaforami, ale jeho posolstvo je jasné: korporátny svet je plný nezmyslov a neistých pravidiel. Je potrebné ich pochopiť a naučiť sa v nich manévrovať, aby sme prežili a dosiahli úspech.
Kľúčové poznatky
- Job inzeráty ako poézia korporátu: Fornes s humorom popisuje, ako nejasné a nezmyselné jazykové frázy v pracovných inzerátoch maskujú tvrdú realitu.
- Vekový faktor: Identifikuje zaujímavé, aj keď neoficiálne pravidlá o tom, aký vek je v korporáte považovaný za ideálny pre určité pozície.
- Interview ako hra klamstva: Popisuje pracovné pohovory ako konverzácie medzi "dvoma klamármi" a navrhuje nový prístup – buďte úprimní a neklamte otázky.
- Toxické pracoviská: Odhaľuje skryté známky toxických pracovísk – čím nezmyselnejšie sú benefity, tým väčší problém sa skrýva pod povrchom.
Korporačný svet a jeho absurdity
Na úvod Fornes uvádza zarážajúce štatistiky (pravdepodobne fiktívne), ktoré ukazujú, že 80% dospelých ľudí premýšľalo aspoň raz v živote o tom, že neznáša svoju prácu. Sám sa priznáva, že tiež zažil tento pocit, čo z neho urobilo oveľa lepšieho kandidáta na zdokonalenie sa v procese hľadania práce.
Pátranie po práci – od job inzerátov až po pohovory:
Fornes začína trip cez krajinu inzerátov, popisujúc jazykové formulky ako "kompetitívny plat", čo často znamená ťažkú súťaž medzi platom a vašimi účtami, alebo "príležitosť, aká sa len tak nevidí", čo naopak znamená, že takéto ponuky sú na každom rohu.
Vek a jeho význam v korporátnych kruhoch:
Vo svete korporátneho náboru Fornes identifikuje zlatú strednú cestu, kedy je vek považovaný za ideálny. Pre mladých je všetko príliš dynamické a nad štyridsiatkou už človek stráca tento "zlatý lesk", pričom po šesťdesiatke ho korporátna sféra odpisuje ako "mŕtveho".
Spravovanie pohovorov: Od klamstva k úprimnosti
Fornes navrhuje odpovedať na otázky počas pohovoru pravdivo, čo síce môže spôsobiť pomerne komické situácie, ale tiež povzbudzuje aplikantov, aby položili silné otázky späť svojim potenciálnym zamestnávateľom.
Indikátory toxických pracovísk:
Fornes varuje, že čím viac bizarných "vymožeností" pracovné prostredie ponúka, tým vyššia je šanca, že sa jedná o pracovisko s toxickou kultúrou. Upozorňuje napríklad na bean bagy a pingpongové stoly ako varovné znamenia.
Záver a odporúčania
Fornesova prednáška vyvoláva zamyslenie nad tým, ako sú súčasné korporátne praktiky často prehnané a neefektívne. Navrhuje pristúpiť k procesu hľadania práce a kariérnemu rastu s humorom a kritickým rozumom. Preberáme svoju kariéru tak, aby sme našli nielen dobrú prácu, ale aj zdravé a podporujúce prostredie, v ktorom sa môžeme rozvíjať.
Dôležité odkazy
Aké ďalšie tipy a triky nám Fredrik Fornes vo svojej knihe poskytol, alebo ako sa môžeme hlbšie oboznámiť s danou témou, môžu záujemci zistiť prostredníctvom nasledovného zdroja: - Viac o TEDx: ted.com/tedx
Približne 139 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.69 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Komentáre ()