Ako prekonať USA v ich vlastnej hre: Rozhovor s profesorom S. M. Marandim
„Irán posilňuje vzťahy s Ruskom a Čínou a je pripravený na americkú agresiu. Profesor Marandi odhaľuje dôvody nedôvery a budúce stratégie Iránu vo svetovej politike.“

Dnes sa pozrieme na fascinujúce stretnutie so Seyedom Mohammadom Marandim, profesorom anglickej literatúry a orientalizmu na Univerzite v Teheráne, ktorý je uznávaným poradcom pre iránske nukleárne vyjednávania a plodným komentátorom na mnohých platformách. Diskusia, ktorá bola pôvodne zverejnená na kanáli Neutrality Studies, sa zaoberá komplexným zhodnotením aktuálnych výziev, ktorým čelí Irán vo vzťahu s USA, a jeho pohľadmi na geopolitické dynamiky.
Kľúčové poznatky
V rozhovore s profesorom Marandim sa objavilo množstvo kľúčových bodov, ktoré stoja za pozornosť:
- Irán sa pripravuje na každú možnú agresiu zo strany USA a jeho spojencov.
- Neúspechy a nedôveryhodné kroky USA v minulosti, najmä vo vzťahu k Iránu a jadrovej dohode JCPOA.
- Rôznorodosť vnútorných názorov v Iráne na ďalšie kroky, a to v kontexte medzinárodnej politiky.
- Zlepšujúce sa vzťahy Iránu s Ruskom, Čínou a ďalšími krajinami globálneho Juhu.
- Potenciálne nebezpečenstvo vojenských úderov a iránske prípravy na takéto scenáre.
Príprava Iránu na nečakané
Irán v posledných desaťročiach investoval do posilnenia svojich vojenských kapacít vrátane vývoja podzemných základní, raketového a dronového programu, ako aj schopností protileteckej obrany. Podľa profesora Marandiho tieto opatrenia odrážajú hlboké nedôvery voči Spojeným štátom, ktoré od ukončenia JCPOA pod vedením Trumpa nepreukazujú stabilitu ani spoľahlivosť v zahraničnej politike.
Problematika jadrovej dohody JCPOA
V rozhovore bol výrazne kritizovaný prístup Spojených štátov k jadrovej dohode JCPOA, ktorá bola označená za obeť politických hier. Marandi zdôrazňuje, že aj tí, ktorí Trumpa v USA kritizujú, často nevnímajú negatívne dopady americkej politiky na Irán, a to ani po zmenách v Bielom dome.
Globálne vzťahy a budúcnosť Iránu
Irán sa v súčasnosti obracia na alternatívnych globálnych hráčov, ako sú Rusko a Čína. Tieto vzťahy sa posilnili najmä po sankciách namierených proti Rusku kvôli vojne na Ukrajine a po Trumpovej obchodnej vojne s Čínou. Spolupráca medzi týmito krajinami teraz zahŕňa nielen vojenské, ale aj ekonomické aspekty, čo podľa Marandiho vytvára alternatívu k hegemónii Západu.
Záver a odporúčania
V záverečnej časti rozhovoru profesor Marandi zdôrazňuje, že Irán musí pokračovať v budovaní svojich vzťahov s krajinami globálneho Juhu a diverzifikovať svoje ekonomické vzťahy mimo tradičných západných kanálov. Hoci línia medzi mierom a konfliktom môže byť tenká, Irán sa snaží ukázať svetu, že je pripravený na rokovania, ale tiež na sebaobranu.
Relevantné odkazy
- Neutrality Studies: Miesto pre ďalšie diskusie a prednášky. (bez zahrnutia komerčných odkazov)
Rozhovor s profesorom Marandim poskytuje nové pohľady na dynamiku súčasnej medzinárodnej politiky a ukazuje, ako sa Irán snaží manévrovať v zložitých geopolitických vodách. Táto analýza je neoceniteľná pre každého, kto sa zaujíma o svetské záležitosti a vyhliadky na globálnu štruktúru moci.
Približne 184 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.92 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Komentáre ()