Ako nájsť skutočnú sebadôveru: Inšpirácie od Krisa Kelso z TEDxOldHickory

Objavte, prečo prekonanie klamstva "Fake it till you make it" môže zlepšiť váš rast. Kris Kelso vás naučí posilniť "skromnú dôveru" a autenticky sa rozvíjať.

Ako nájsť skutočnú sebadôveru: Inšpirácie od Krisa Kelso z TEDxOldHickory
Photo by Thomas Kilbride/Unsplash

V dnešnom svete podnikania čelíme nezvyčajnej rade: "Fake it till you make it." No je táto rada skutočne hodná nasledovania? Podľa Krisa Kelso, ktorý nedávno vystúpil na TEDxOldHickory, by sme sa mali podľa tejto obchodnej postavy radšej vyhnúť klamstvu a namiesto toho si osvojiť koncept "skromnej dôvery" (humble confidence). V nasledujúcich odsekoch sa pozrieme na hlavné myšlienky z jeho prednášky a navrhneme, ako ich môžete využiť vo svojom vlastnom podnikaní.

Kľúčové poznatky

Kris Kelso vo svojej prednáške detailne opisuje dôvody, prečo by nás heslo "fake it till you make it" mohlo skôr poškodiť, než pomôcť. Ponúka alternatívu v podobe skromnej dôvery, ktorá zahŕňa tri kľúčové návyky: schopnosť priznať "Neviem," preorientovanie zdroja vašej sebadôvery a otvorenosť v zdieľaní vlastných chýb a zlyhaní.

Prečo "Fake it till you make it" nemusí fungovať

Kelso obnažuje niekoľko rizík spojených s predstieraním. Prvým je inherentná neúprimnosť tohto prístupu, ktorá nedokáže podporiť trvalú sebadôveru. Taktiež upozorňuje, že tento prístup môže byť obzvlášť deštruktívny pre ľudí bojujúcich s impostor syndrómom. Keď sa snažíme len tváriť, že niečo vieme, strácame príležitosť učiť sa od druhých a skutočne rásť.

Tri návyky skromnej dôvery

  1. Priznať si "Neviem": Kelso odporúča jednoducho priznať, keď niečo nevieme. Výrok "Neviem" nemusí byť koncom diskusie; môže byť začiatkom spolupráce a učenia sa. Tento prístup otvára dvere pre ďalšie nápady a podporuje tímovú prácu.
  2. Reorientácia zdroja sebadôvery: Namiesto toho, aby sme dôverovali svojej znalosti, Kelso odporúča dôverovať svojej schopnosti nájsť odpovede. Zamerajte sa na svoju schopnosť učiť sa a prispôsobovať sa, nie na potrebu mať všetky odpovede ihneď k dispozícii.
  3. Zdieľanie chýb a poučenie sa z nich: Zlyhanie nie je samo o sebe zlyhaním, ak si z neho berieme ponaučenie. Kelso pripomína príbeh zo spoločnosti IBM, kde veľká finančná strata bola považovaná za investíciu do vzdelania zamestnanca.

Záverečné úvahy

Kris Kelso nás v tejto inšpiratívnej prednáške povzbudzuje, aby sme prekonali pokušenie klamať a predstierať, že vieme všetko. "Skromná dôvera" predstavuje zdravšiu cestu, ktorou sa môžeme vydat. Je to cesta autentického učenia sa a rastu.

Zdrojové odkazy

  • Ďalšie odkazy na Krisa Kelso a jeho prácu môžete nájsť na stránke organizácie TEDx: ted.com/tedx

Využitím praktík skromnej dôvery môžeme nielen zlepšiť svoj osobný a profesionálny rast, ale aj vytvoriť prostredie, ktoré podporuje autenticitu a zlepšovanie tímovej práce. Nechajte sa inšpirovať a zbavte sa stereotypného "fake it till you make it".

Približne 42 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.21 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Mastodon