Ako by živé počítače mohli zmeniť všetko

Využitie živých neurónov v počítačoch môže transformovať technológiu, priniesť vyššiu energetickú efektivitu a otvára otázky týkajúce sa vedomia a etiky. Zistite viac o tejto revolučnej oblasti!

Ako by živé počítače mohli zmeniť všetko
Photo by ZEISS Microscopy/Flickr

Na technologickej scéne sa to hemží horúčkovitou snahou vytvárať umelú všeobecnú inteligenciu (AGI), ktorá by bola schopná konkurovať ľudskému mozgu. Avšak, skutočnou výzvou môže byť nie imitácia, ale využitie samotných mozgových buniek. Biotechnológovia skúmajú možnosti, ako využívať ľudské neuróny pri vytváraní biologických počítačov, ktoré by boli energeticky efektívnejšie a ekonomicky prístupnejšie než tradičné digitálne technológie.

Kľúčové poznatky

  1. Efektivita biologických počítačov: Ľudský mozog vykonáva vo svojom malom objeme enormné množstvo výpočtov s minimálnou spotrebou energie – len 20 wattov, čo je v porovnaní so súčasnými superpočítačmi zanedbateľná hodnota.
  2. Inovácie v biokomputingu: Firmy ako Cortical Labs a FinalSpark vedú výskum v oblasti živých neurónov. Cortical Labs už dnes ponúka biokomputery založené na reálnych neurónoch a pracuje na vytvorení udržateľnejších riešení pre výpočtovú techniku.
  3. Tréning neurónov: Prostredníctvom experimentov, ako je hra Pong s neuronálnym hráčom "DishBrain", vedci demonštrujú schopnosť neurónov sa učiť reagovať na spätnú väzbu, čím simulujú proces učenia.

Biokomputing: Cesta do budúcnosti?

Prečo sa zamerať na živé neuróny?

Pri súčasnej energeticky náročnej technologickej expanzii je potreba udržateľných riešení naliehavá. Sam Altman, CEO spoločnosti OpenAI, upozorňuje na neobvyklú energetickú náročnosť súčasných AI systémov. Biologická inteligencia, ako alternatíva, by mohla ponúknuť riešenie znížením spotreby energie tisíckrát, ako argumentuje Fred Jordan z FinalSpark.

Ako fungujú živé počítače?

Biologické počítače, ako je CL1 od Cortical Labs, využívajú živé ľudské neuróny, ktoré sú pestované v laboratórnych podmienkach. Proces začína premenou bežných kožných alebo krvných buniek na pluripotentné kmeňové bunky, ktoré sa ďalej diferencujú na neurálnych progenítorov a nakoniec na neuróny. Tieto neuróny sú následne integrované s elektronickými čipmi, čím vznikajú mozgové organoidy.

Potenciálne aplikácie a etické dilemy

Mozgové organoidy majú široké využitie v medicínskom výskume, od modelovania chorôb po testovanie nových liekov. Avšak, otázky o etike a potenciálnej vedomosti týchto "mini-mozgov" zostávajú aktuálne.

Záver a zamyslenie

Biokomputing predstavuje fascinujúcu sféru technológie s potenciálom priekopníckych objavov. Otázky o vedomí, etike a praktických aplikáciách však zostávajú otvorené. Ako bude biokomputing definovať budúcnosť technológie, je otázka, ktorú sa vedci a inovátori v najbližších rokoch snažia odpovedať.

Dôležité odkazy a štúdie

Približne 167 gCO₂ bolo uvľnených do atmosféry a na chladenie sa spotrebovalo 0.84 l vody za účelom vygenerovania tohoto článku.
Mastodon